O bezpieczeństwie na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym.

13 maja 2024

W dniach 7-9 maja br. Katowice,  po raz kolejny, stały się centrum ekonomicznej debaty w Europie za sprawą XVI edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG). Motywem przewodnim tegorocznej odsłony EKG jest „Transformacja dla przyszłości” rozważana w trzech głównych aspektach: bezpieczeństwa i przemysłu zbrojeniowego, rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego oraz innowacji i technologii przyszłości. W MCK przez trzy dni zorganizowanych zostało 170 debat, w których wzięło udział 1200 prelegentów z całego świata, czego na miejscu wysłuchało ok. 11 tys. gości.

   Wicepremier W. KOSINIAK – KAMYSZ, w swoim wystąpieniu stwierdził, że  „- Brakuje nam szczególnie w dziedzinie obronności więcej czynów. I tego oczekujemy od nowej Komisji Europejskiej, od nowego Parlamentu Europejskiego. Oczekujemy przeznaczenia miliardów euro na zbrojenia, na to, żeby przemysł zbrojeniowy mógł się odrodzić.(…). Lekcja, którą odbieramy na Ukrainie musi odbudować szybko przemysł zbrojeniowy. On musi działać od świtu do nocy, musi działać w systemie tak, jakbyśmy byli, bo jesteśmy pod bezpośrednim zagrożeniem. To nie jest czas leżenia na kanapie, to jest czas ciężkiej pracy i zasuwania od świtu do nocy. Czyli to jest rzecz, którą musimy zrobić. (…)”.

   Wicepremier W. KOSINIAK – KAMYSZ podczas debaty, odniósł się także do planów powołania komisarza ds. obronności i bezpieczeństwa, który będzie odpowiadać m.in. za przemysł obronny w UE, badania i rozwój, jak i bezpieczeństwo. – Komisarz do spraw obrony ma mieć znaczenie. Musi mieć kompetencje i musi mieć własny budżet. To nie może być tylko utworzenie stanowiska bez funduszu na rzecz obronności Europy, bez stworzenia sił szybkiego rozmieszczenia w Europie, bez całej strategii obronności przemysłu, przede wszystkim obronnego, ale również integracji obrony powietrznej, obrony przeciwlotniczej, obrony przeciwrakietowej. Przechodzimy od czasu gadania do czasu działania. Tego bardzo potrzebujemy – podkreślił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego W. KOSINIAK – KAMYSZ.

   W pierwszym dniu EEC odbył się bardzo wazn6y panel dla polskiego przemysłu zbrojeniowego „Sektor o potencjał obronny”. W panelu poruszono następujące tematy: Rozbudowa potencjału obronnego Polski. Niezależność, samowystarczalność, współpraca z sojusznikami – priorytetowe inwestycje w krajowym przemyśle zbrojeniowym. Wytwórca czy odtwórca – jaką rolę w obliczu przedłużającej się wojny w Ukrainie i zwiększających się potrzeb obronnych Polski odgrywa krajowy przemysł zbrojeniowy? Odbudowa potencjału zbrojeniowego nadwyrężonego ze względu na wsparcie Ukrainy. Jak sfinansować modernizację i unieść ciężar zawartych kontraktów importowych? Jak zwiększać potencjał obronny Polski przy zaangażowaniu całej gospodarki i świata nauki?

   Prelegentami w w/w panelu byli m.in. Marcin IDZI, członek zarządu PGZ SA, Piotr KISIEL, po. Prezesa zarządu ROSOMAK SA i Adam BRULIŃSKI, doradca zarządu WB Electronics SA.

EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY (European Economic Congress – EEC)

   to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem gości z Polski, Europy, świata, wśród których wymienić można: unijnych komisarzy, premierów i przedstawicieli rządów państw europejskich, prezesów największych firm, naukowców i praktyków, decydentów mających realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne. W opiniotwórczym gronie, w formie otwartej debaty publicznej, prowadzone są rozmowy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy. Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku, jest Grupa PTWP.