W marcu br. w siedzibie Polskiej Izby Producentów na Rzecz Obronności Kraju odbyło się spotkanie z przedstawicielem brytyjskiego koncernu HELSING, poświęcone omówieniu obszarów potencjalnej współpracy, będących w zainteresowaniu obu stron.
W spotkaniu udział wzięli ze strony koncernu HELSING szef Programów na Centralną i Wschodnią Europę Michał HOMZA. Natomiast ze strony Izby: Prezes Sławomir KUŁAKOWSKI i wiceprezes zarządu Grupy NIEWIADÓW Zygmunt SPYCHAŁA.
Po przedstawieniu prezentacji na temat PIPnROK oraz koncernu HELSING poruszono tematy dotyczące produkcji dronów uderzeniowych oraz integracji dronów z systemami artyleryjskimi.
HELSING LTD
Powstał w 2022 roku. Jego założycielami są: Gundbert SCHERF oraz Niklas KÖHLER. Główna siedziba firmy, zatrudniającej kilkaset osób, znajduje się w Londynie.
W 2024 roku HELSING uruchomił w południowych Niemczech pierwszą fabrykę typu Resilience, która ma początkową miesięczną zdolność produkcyjną ponad 1000 dronów uderzeniowych.
Fabryki typu Resilience to wysokowydajne zakłady produkcyjne, zaprojektowane w celu zapewnienia państwom narodowym lokalnych i suwerennych zdolności produkcyjnych, z możliwością skalowania tempa produkcji do dziesiątek tysięcy jednostek w przypadku konfliktu.
Głównymi produktami HELSING są drony uderzeniowe HX-1 (4000 sprzedanych na Ukrainę) i HX-2 (4000 sprzedanych na Ukrainę); system ALTRA przyspieszający identyfikację, lokalizację, przydzielanie i angażowanie celów, łącząc AI na krawędzi z odpornym na degradację stosem sieciowym i wydajnym oprogramowaniem stacji naziemnej; system CIRRA, który zamiast dopasowywania wzorców do znanych sygnatur radarowych, uczy się ich języka, przez co drastycznie zwiększa gotowość bojową i przeżywalność myśliwców w gorącym konflikcie; CENTAUR – skalowany program uczenia się wzmacniającego, który ma na celu wprowadzenie zaawansowanych pilotów AI do kokpitów istniejących i przyszłych samolotów myśliwskich oraz osiągnięcie wydajności na poziomie człowieka w walce powietrznej poza zasięgiem wzroku (BVR).