We wtorek 24-go grudnia ub.r. Agencja Uzbrojenia podpisała z GRUPĄ WB (reprezentowaną przez spółkę wiodącą WB Electronics S.A.) umowę na dostawy dla Wojska Polskiego 12 kompletów systemu Force Protection do prowadzenia powietrznego rozpoznania i osłony powietrznej rejonu działań dywizjonów wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HOMAR-K oraz dokompletowanie pojazdów. Wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań zwiększy poziom świadomości sytuacyjnej drużyn ochrony i pozwoli na identyfikację zagrożeń w ochranianym regionie.
W skład każdego kompletu Force Protection wchodzą m.in.: dwa zestawy po cztery bezzałogowe statki powietrzne klasy mini FlyEye, pięć zestawów po cztery bezzałogowce klasy micro X-Fronter i 44 zestawy systemów rozpoznania radioelektronicznego FP-Spectre. Całość połączona jest z systemem walki ZZKO TOPAZ. Jeden komplet posłuży do osłony dywizjonowego modułu ogniowego, a więc zakup pozwoli na ukompletowanie 12 DMO z 216 wyrzutniami Homar-K. Elementy systemu będą zabudowane na wyrzutniach i innych wozach DMO Homar-K, pojazdach towarzyszących dywizjonom artylerii oraz na specjalistycznych pojazdach terenowych 4×4.
Umowę ze strony Agencji Uzbrojenia podpisał jej szef gen. bryg. Artur KUPTEL. Grupę WB reprezentował prezes Piotr WOJCIECHOWSKI. Ceremonia miała miejsce na terenie Ministerstwa Obrony Narodowej, w obecności Pawła BEJDY, sekretarza stanu w MON.
System Force Protection służy do rozpoznawania i osłony powietrznej rejonów działań dywizjonów HOMAR-K. W jego skład wchodzi tuzin kompletów bezzałogowych systemów powietrznych Force Protection z kilkuset FlyEye i X-FRONTER oraz system rozpoznania radioelektronicznego FP-SPECTRE, całość połączona z narodowym systemem walki TOPAZ.
Dodatkowo zamówienie obejmuje także dokompletowanie 72 wyrzutni Homar-K i cystern dystrybutorów paliwowych CD-10s w sprzęt łączności produkcji Grupy WB (m.in. radiostacje PERAD i Comp@n-Z) oraz pozyskanie partii uniwersalnych kalkulatorów artyleryjskich UKART-2 na potrzeby DMO 155 mm armatohaubic samobieżnych K9. Umowa obejmuje również realizację szkoleń w ramach pakietu szkoleniowego i dostawę elementów pakietu logistycznego. Łączna wartość zamówienia wynosi ponad 499 mln PLN brutto, a dostawy mają zostać zrealizowane w latach 2025‒2028.
Systemy będą zabudowane na wyrzutniach i innych wozach dywizjonu wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HOMAR-K, pojazdach towarzyszących dywizjonom artylerii oraz na specjalistycznych pojazdach terenowych 4×4. Umowa obejmuje również pakiet szkoleniowy i logistyczny. Dostawy systemów mają zostać zrealizowane w latach 2025-2028.
Bezzałogowe systemy powietrzne FlyEye przeznaczone są do prowadzenia rozpoznania obrazowego z powietrza. Każdy z płatowców może być wyposażony w moduł zadaniowy wyposażony w głowicę optoelektroniczną z kamerami dzienną i termowizyjną, głowicę z kamerą termowizyjną lub może być dokompletowany w retransmiter sygnału radiowego.
X-FRONTER to skalowalny, modułowy bezzałogowy statek powietrzny pionowego startu i lądowania. Jest przeznaczony m.in. do prowadzenia rozpoznania obrazowego. Umożliwia prowadzenie skrytych działań, przy jednoczesnej obserwacji obiektów w paśmie widzialnym i podczerwieni, w dzień i w nocy, o każdej porze roku. X-FRONTER może wykonywać zadania w zakresie