POLSKA NA BERLIŃSKICH TARGACH LOTNICZYCH I KOSMICZNYCH ILA

11 czerwca 2024

Ponad 600 wystawców z branży lotniczej i kosmicznej z 30 krajów prezentowało produkty na międzynarodowych targach lotniczych ILA (Internationale Luft- und Raumfahrtausstellung) w Berlinie, które odbyły się w dniach 5-9 czerwca br.

   Polska Agencja Kosmiczna, na zlecenie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, realizując projekt promocji dla mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) reprezentujących sektor lotniczo-kosmiczny zorganizowała polskie stoisko narodowe, na zlecenie Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Na stoisku narodowym „Poland. Business Forward Aerospace&Aviation” obecna jest m.in. „Dolina Lotnicza” – zlokalizowana w południowo-wschodniej Polsce, znana z rozwiniętego przemysłu lotniczego i ośrodków szkolenia pilotów.

   Ponadto swoje stoisko miał ośrodek naukowo-badawczy Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, który pokazał szereg rozwiązań z zakresu sektora kosmicznego, ale także model nowego typu szybowca Jay, który po raz pierwszy ma się wzbić w powietrze już w lipcu tego roku.

   Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa prezentował także kompozytową obudowę górnej części rakiety kosmicznej Bursztyn o zredukowanej masie przy jednoczesnym zwiększeniu jej odporności. Rozwiązanie stworzone dla technologii kosmicznych teoretycznie może zostać także wykorzystane w obszarach wojskowych przy budowie pocisków rakietowych.

   Prezentowano także ekologiczny moduł napędowy do satelitów Polon. Rozwiązanie to może być stosowane na obiektach kosmicznych o masie do 200 kg i służyć do deorbitacji, ale także do manewrowania satelity na orbicie czy ustawiania się w sposób optymalny dla zainstalowanych na nim sensorów. mikrośmieci kosmicznych w postaci ubocznych elementów spalania.