Podpisanie umowy wykonawczej na BWP BORSUK.

27 marca 2025

W czwartek 27-go marca w Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie podpisano pierwszą umowę wykonawczą na bojowe wozy piechoty BORSUK za kwotę 6,5 mld PLN. W imieniu Skarbu Państwa umowę podpisał płk. Piotr PALUCH, zastępca szefa Agencji Uzbrojenia. Producenta reprezentował prezes HSW S.A. Wojciech KĘDZIERA oraz Krzysztof TROFINIAK, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Na uroczystości obecni byli: wicepremier, Minister Obrony Narodowej Władysław KOSINIAK-KAMYSZ, Minister Aktywów Państwowych Jakub JAWOROWSKI, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz SIEMONIAK, a także sekretarze stanu w MON Paweł BEJDA i Cezary TOMCZYK.

Przedmiotem umowy jest dostawa do Wojska Polskiego 111 egzemplarzy BWP BORSUK. Taka liczba umożliwi niepełne przezbrojenie dwóch batalionów zmechanizowanych zgodnie z obecnymi strukturami Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych. Dostawy będą prowadzone w latach 2025-2029. Pojazdy zostaną dostarczone w podstawowym wariancie bojowego wozu piechoty, z trzyosobową załogą i przedziałem desantu mieszczącym sześciu żołnierzy. BORSUKI zostaną wyposażone w bezzałogowy system wieżowy ZSSW-30 opracowany przez konsorcjum HSW i Grupy WB. Wariant tego modułu uzbrojenia jest już stosowany w najnowszym wariancie KTO Rosomak.

Przyczyną długiego czasu oczekiwania na podpisanie umowy wykonawczej były przeciągające się negocjacje między Agencją Uzbrojenia a Polską Grupą Zbrojeniową. Kością niezgody okazała się cena pojazdu. Duży wpływ na koszty ma fakt, że BORSUK jest nową, autorską konstrukcją, która dopiero trafia do produkcji seryjnej. HSW prowadzi intensywne prace modernizacyjne oraz rozbudowuje macierzysty zakład w Stalowej Woli między innymi po to, by wytwarzać BORSUKI na dużą skalę. Także w tym celu Huta z własnej inicjatywy podjęła się wyprodukowania partii przedseryjnych BORSUKÓW jeszcze przed podpisaniem umowy.

Umowę ramową, w której określono zasady i warunki zawierania kontraktów wykonawczych, podpisano 28 lutego 2023 roku w siedzibie HSW w Stalowej Woli w obecności poprzedniego Ministra Obrony Narodowej Mariusza BŁASZCZAKA. Określone przez MON łączne zapotrzebowanie na BORSUKI oraz inne pojazdy na jego bazie wynosi 1400 egzemplarzy. Z tej liczby ponad 1000 to bojowe wozy piechoty, a niespełna 400 – pojazdy specjalistyczne bazujące na tym samym podwoziu o nazwie UMPG (Uniwersalna Modułowa Platforma Gąsienicowa).