Aktualności


7 stycznia 2025
W resorcie aktywów państwowych trwają prace nad strategią dla państwowego przemysłu obronnego, która ma być częścią większego planu obejmującego zarówno sektor publiczny, jak i prywatny. Strategia PPO  ma być gotowa do końca 2025 roku. Strategia obejmie wszystkie spółki związane z państwowym przemysłem obronnym. W prace zaangażowane są także ministerstwa: obrony oraz rozwoju i technologii. W strategii mają zostać zawarte m.in wytyczne dotyczące systematycznego zwiększania nakładów na inwestycje. Będzie ona kłaść nacisk na badania i rozwój w spółkach. Strategia nie ma jednak być zestawem sztywnych wytycznych dla spółek i ich zarządów ale ma szanować ich wewnętrzną autonomię.
4 stycznia 2025
W poniedziałek 9-go grudnia 2024 roku Prezydent Andrzej DUDA podpisał, przyjetą przez Sejm RP w dniu 27.XI.ub.r., ustawę o „o finansowaniu działań zmierzających do zwiększenia zdolności produkcji amunicji” (Dz.U. poz. Nr 1826). Ustawa określa dodatkowe źródła finansowania działań zmierzających do zwiększenia zdolności produkcji amunicji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, obejmujących realizację strategicznie ważnych inwestycji dla bezpieczeństwa kraju.
26 listopada 2024
Sztandar nie jest pustym przedmiotem, jest symbolem oddania i jedności. Wyznacza kierunek, a także daje poczucie wspólnoty. Łączy nie jako rzecz, ale jako wartość i symbol. Od dzisiaj Batalion Dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej otrzymał nowy sztandar z rąk rodziców chrzestnych: Joanny Marty RUNGE – LISSOWSKIEJ oraz dr Jana TARCZYŃSKIEGO. W piątek 22-go listopada 2024 roku na Placu Gwardii Pieszej Koronnej Cytadeli Warszawskiej odbyły się uroczystości wręczenia sztandaru dla Bataliony Dowodzenia WOT  im. ppłk. Tadeusza RUNGE ps. „Witold”. Rodzicami chrzestnymi sztandaru są: Joanna Marta RUNGE – LISSOWSKA oraz dr Jan TARCZYŃSKI. Głównym fundatorem sztandaru są Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. oraz Polska Izba Producentów na Rzecz Obronności Kraju, której przedstawiciel - prezes Sławomir KUŁAKOWSKI uczestniczył w pracach Komitetu Honorowego.
22 października 2024
Trwają prace związane z nowelizacją ustawy o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Nowe zapisy mają m.in. umożliwić korzystanie z e-usług m.in. pozwalających na wnioskowanie o wydanie zezwoleń i prowadzenie ewidencji obrotu online w ramach nowego systemu teleinformatycznego udostępnionego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
15 października 2024
5 września 2024 roku na stronach internetowych Komisji Europejskiej opublikowano projekt rozporządzenia delegowanego KE zmieniającego ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2021/821 z dnia 20 maja 2021 r. ustanawiające unijny system kontroli wywozu, pośrednictwa, pomocy technicznej, tranzytu i transferu produktów podwójnego zastosowania.
10 października 2024
Od 7 czerwca 2024 r. obowiązuje nowy wykaz uzbrojenia opublikowany w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA ROZWOJU I TECHNOLOGII z dnia 4 czerwca 2024 r. w sprawie wykazu uzbrojenia, na obrót którym jest wymagane zezwolenie (Dz.U. z 2024r. poz. 839). Jedną z istotnych zmian jest usunięcie Uwagi 3, która wyłączała broń i amunicję do użytku cywilnego z wykazu uzbrojenia. Następstwem powyższego jest konieczność uzyskiwania podwójnych zezwoleń na wywóz broni i amunicji do użytku cywilnego w trybie:
9 października 2024
Począwszy od drugiej połowy września br. Polska Izba Producentów na Rzecz Obronności Kraju będzie organizować szkolenia z zakresu Wewnętrznego Systemu Kontroli (WSK), którego funkcjonowanie w firmie jest ustawowym obowiązkiem dla podmiotów ubiegających się o wydanie zezwoleń indywidualnych i globalnych na obrót z zagranicą uzbrojeniem, a także zamierzających korzystać z krajowych zezwoleń generalnych.
11 września 2024
5 września podczas XXXII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach GRUPA WB poinformowała o utworzeniu Centrum Technologii Kosmicznych. To kolejna z inicjatyw polskiego przemysłu, której celem jest uzyskanie suwerenności technologicznej w branży kosmicznej ze skupieniem się na zdolnościach obserwacyjnych i komunikacyjnych.    Centrum Technologii Kosmicznych powstanie w ramach spółki RADMOR w Gdyni. Wyniesienie satelitów da Polsce niezależność, będzie to rozwiązanie w pełni kontrolowane przez Siły Zbrojne RP. Żaden z dostawców usług nie będzie mógł ograniczyć lub wyłączyć dostępnych funkcjonalności.