Aktualności


20 marca 2025
Polska Grupa Zbrojeniowa SA otworzyła w środę biuro w Brukseli. Poinformował o tym, podczas wydarzenia "The Competitiveness & Security Business Summit 2025" pod przewodnictwem Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, Marcin IDZIK, członek zarządu PGZ. Uroczyste otwarcie miało miejsce podczas Panelu Dyskusyjnego pt. "Towards a Stronger&Secure Europe: Advancing EU Defence Readiness", w którym uczestniczył Konrad GOŁOTA podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, posłanka do Parlamentu Europejskiego Kamila GASIUK-PIHOWICZ, poseł do Parlamentu Europejskiego Michał SZCZEBA oraz Vassilis THEODOSOPPOULOS, przedstawiciel Aerospace, Security and Defence Industries Association of Europe (ASD).
17 marca 2025
Obrona cywilna to zadanie obejmujące całe społeczeństwo – taki wniosek płynie z Kongresu Obrony Cywilnej, pierwszego tego typu spotkania w Polsce. Jedną z inspiracji dla marcowego spotkania w Warszawie, zorganizowanego 13-go marca 2025 roku wzięło udział kilkuset uczestników było wejście w życie 1 stycznia 2025 roku Ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, regulującej m.in. kwestie obrony cywilnej (OC). Jej uchwalenie było odwróceniem niekorzystnych trendów w OC trwających ponad 30 lat. Uczestnicy kongresu zwracali także uwagę na wnioski dla obrony cywilnej płynące z doświadczeń wojny obronnej Ukrainy. Krwawy konflikt za wschodnią granicą powinien już w 2022 roku doprowadzić w Polsce do uregulowania na nowo zasad obrony cywilnej.
10 marca 2025
Fabryka Broni „Łucznik"–Radom gościła delegację Sił Zbrojnych Królestwa Arabii Saudyjskiej. Była to okazja do zaprezentowania najnowocześniejszych technologii stosowanych w zakładzie oraz jego oferty produktowej. Goście mieli okazję obejrzeć nowoczesny park maszynowy, który w ostatnich latach został zbudowany w ramach rozwoju zdolności produkcyjnych i w odpowiedzi na rosnące zamówienia krajowe oraz eksportowe. Przedstawiciele saudyjskich sił zbrojnych zapoznali się z flagowymi produktami spółki. W centrum ich zainteresowania były karabinki z rodziny Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej GROT, które cieszą się uznaniem zarówno w kraju, jak i za granicą.
6 marca 2025
W środę 5-go marca br., na stadionie Narodowym w Warszawie odbyło się  Forum Polskiego Przemysłu Zbrojeniowego PPZ 2025, zorganizowane po raz pierwszy przez Polska Grupę Zbrojeniową (PGZ). Celem Forum było stworzenie warunków do dialogu, wymiany doświadczeń, synergii oraz nawiązania współpracy pomiędzy prywatnymi przedsiębiorstwami, a spółkami grupy PGZ. W wydarzeniu uczestniczyły 32 spółki PGZ oraz ponad 400 polskich przedsiębiorców reprezentujących około 250 zakwalifikowanych firm (z ponad 600 zgłoszonych).
4 marca 2025
W Kijowie przebywała polska misja gospodarcza, której przewodniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Cezary TOMCZYK. W jej składzie znaleźli się przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Była to kolejna od wybuchu wojny wizyta przedstawicieli Polski w Ukrainie, ale pierwsza o charakterze misji gospodarczej. Jej głównym tematem było poszerzenie współpracy gospodarczej pomiędzy obydwoma krajami, zwłaszcza w sektorze zbrojeniowym.
3 marca 2025
PCO S.A.  oraz Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa  podpisały umowę o współpracy w zakresie technologii kompozytowych. To pierwszy krok, który pozwoli połączyć know-how instytutu Łukasiewicza oraz największego producenta wyrobów optoelektronicznych w Polsce. Umowa umożliwi zastosowanie w wyrobach PCO S.A. materiałów kompozytowych o lepszych właściwościach mechanicznych, termicznych lub chemicznych, w stosunku do aluminiowych i stalowych, co pozwoli nam na tworzenie lżejszych i wytrzymalszych produktów oraz skróci czas powstawania prototypów.
25 lutego 2025
W styczniu br. uruchomiony został ważny projekt zbrojeniowy – Small Arms Ammunition Technologies (SAAT), który  skupia 18 europejskich podmiotów, a jego budżet wynosi 8,3 mln euro. Polskę reprezentuje MESKO S.A. oraz Wojskowa Akademia Techniczna (WAT). Projekt SAAT został zaplanowany na cztery lata. Będzie realizowany przez europejskie konsorcjum złożone z firm branży zbrojeniowej, organizacji i instytucji badawczych oraz ministerstw obrony z dziewięciu krajów. Inicjatywa koordynowana jest przez Europejską Agencję Obrony EDA.
18 lutego 2025
Premier Donald TUSK powołał z dniem 3 lutego 2025 roku Konrada GOŁOTĘ na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Nowy wiceminister będzie nadzorował spółki z sektora zbrojeniowego. Nominację nowemu wiceministrowi wręczył minister Jakub JAWOROWSKI. Konrad GOŁOTA zastąpił na stanowisku Marcina KULASKA, który został ministrem nauki i szkolnictwa wyższego.