3 miliardy PLN na rozwój zdolności produkcji amunicji w polskim przemyśle zbrojeniowym.

4 stycznia 2025

W poniedziałek 9-go grudnia 2024 roku Prezydent Andrzej DUDA podpisał, przyjetą przez Sejm RP w dniu 27.XI.ub.r., ustawę o „o finansowaniu działań zmierzających do zwiększenia zdolności produkcji amunicji” (Dz.U. poz. Nr 1826).

Ustawa określa dodatkowe źródła finansowania działań zmierzających do zwiększenia zdolności produkcji amunicji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, obejmujących realizację strategicznie ważnych inwestycji dla bezpieczeństwa kraju.

Planowane rozwiązania wprowadzone ustawą obejmą przekazanie do Funduszu Inwestycji Kapitałowych:

  • 2 miliardów złotych z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej, za pośrednictwem Ministerstwa Aktywów Państwowych;
  • 1 miliarda złotych poprzez skarbowe papiery wartościowe, będące dotychczas w dyspozycji Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Mając na uwadze ogólne przepisy określające gospodarkę finansową Funduszu Inwestycji Kapitałowych, przekazane do tego funduszu środki będą wykorzystywane do nabywania lub obejmowania udziałów lub akcji przez Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Aktywów Państwowych w firmach zamierzających rozwinąć zdolności produkcji amunicji.

W przypadku obejmowania udziałów lub akcji ze środków Funduszu Inwestycji Kapitałowych, pomiędzy Skarbem Państwa reprezentowanym przez Ministra Aktywów Państwowych a określoną spółką zostanie zawarta umowa inwestycyjna, określająca m.in. szczegółowy sposób wykorzystania tych środków oraz cele, które mają zostać osiągnięte.

Fundusz Inwestycji Kapitałowych

Fundusz Inwestycji Kapitałowych to państwowy fundusz celowy, którego dysponentem jest Minister Aktywów Państwowych.

Środki Funduszu mogą być przeznaczane na:

  • nabywanie lub obejmowanie akcji lub udziałów przez Skarb Państwa reprezentowany przez ministra właściwego do spraw aktywów państwowych;
  • pokrycie kosztów nabycia lub objęcia akcji lub udziałów, w tym usług świadczonych przez doradców w związku z ich nabywaniem lub obejmowaniem przez Skarb Państwa reprezentowany przez ministra właściwego do spraw aktywów państwowych;
  • pokrycie kosztów związanych z obsługą bankową.

Podstawowym zadaniem Funduszu jest nabywanie lub obejmowanie akcji lub udziałów przez Skarb Państwa reprezentowany przez ministra właściwego do spraw aktywów państwowych. Realizacja tego zadania przyczynia się do finansowania procesów inwestycyjnych spółek z udziałem Skarbu Państwa oraz do wzrostu wartości tych spółek.

Realizacja zadań Funduszu związanych z nabywaniem lub obejmowaniem akcji lub udziałów przez Skarb Państwa reprezentowany przez ministra właściwego do spraw aktywów państwowych odbywa się zgodnie z przepisami Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowego sposobu postępowania w zakresie nabywania lub obejmowania akcji przez Skarb Państwa ze środków Funduszu Inwestycji Kapitałowych. Przedmiotowe Rozporządzenie w sposób szczegółowy reguluje tryb obejmowania lub nabywania akcji lub udziałów, zakres informacji oraz dokumentów przedstawianych przez wnioskodawcę.

Podstawa prawna

  • Ustawa z dnia 16 grudnia 2016 r. o zasadach zarządzania mieniem państwowym. (Dz.U. z 2024 r. poz. 125 i 834)
  • Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowego sposobu postępowania w zakresie nabywania lub obejmowania akcji przez Skarb Państwa ze środków Funduszu Inwestycji Kapitałowych. (Dz.U. z 2021 r. poz. 69)