Regionalne Centrum Kompetencyjne Abrams w Poznaniu

20 lutego 2024

   We wtorek 20.02.2024 roku Wiceminister Marcin KULASEK  wziął udział w otwarciu Regionalnego Centrum Kompetencyjnego czołgów Abrams w Poznaniu, które powstało na terenie Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych S.A. To efekt udanej współpracy wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych i producenta czołgów amerykańskiego koncernu General Dynamics Land Systems.

   Uruchomienie Centrum poprzedziło, zawarte 26 czerwca zeszłego roku Teaming Agreement, którego stronami były PGZ S.A. oraz General Dynamics Land Systems. Utworzenie Centrum ma bezpośredni związek z decyzją Ministra Obrony Narodowej o zakupie na potrzeby polskiej armii czołgów Abrams. To również docenienie potencjału, jaki w zakresie obsługi sprzętu ciężkiego, zbudowały poznańskie zakłady.

   W 2022 r., w związku z potrzebami Wojska Polskiego, została zawarta umowa na dostawę 250 czołgów Abrams M1A2 SEPv3 wraz ze sprzętem towarzyszącym, pakietem logistycznym i szkoleniowym. Zgodnie z założeniami całość dostaw zostanie zrealizowana do końca 2026 r. W 2023 r. MON zawarło kolejną umowę na 116 czołgów Abrams w wersji M1A1 – wraz ze sprzętem towarzyszącym, pakietem logistycznym i szkoleniowym.