Huta Stalowa Wola i Hanwha Aerospace rozszerzają współpracę.

17 maja 2024

W piątek 10-go maja br. w warszawskim biurze Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA przedstawiciel Huty Stalowa Wola Grzegorz SZYDŁO i wiceprezes Hanwha Aerospace Boo Hwan LEE podpisali list intencyjny, który będzie stanowił podstawę do dalszego rozszerzania obszarów współpracy przemysłów polskiego i koreańskiego.

   Podpisany list intencyjny określa zakres współpracy Huty Stalowa Wola i Hanwha Aerospace w obszarze eksportu do państw trzecich komponentów, które stosowane są zarówno w polskiej armatohaubicy KRAB produkowanej przez Hutę Stalowa Wola, jak i w koreańskiej armatohaubicy K9 produkowanej przez Hanwha Aerospace. Podwozie polskiego KRABA i koreańskiej armatohaubicy K9 mają ten sam rodowód. Ponadto, zawarte porozumienie przewiduje współpracę w zakresie dokonania przez polskiego i koreańskiego producenta oceny możliwości wykorzystania polskiego podwozia KRAB do koreańskich armatohaubic K9A2 i K9A3. Warto wspomnieć, że w przeszłości z powodzeniem przeprowadzono adaptację podwozia koreańskiego do systemu wieżowego polskiego KRABA.

   List intencyjny stanowi również podstawę do rozwijania dalszych inicjatyw współpracy Huty Stalowa Wola i Hanwha Aerospace dotyczących transferu technologii naprawy głównej armatohaubicy K9, która wchodzi obecnie na wyposażenie polskiego wojska i przez dekady będzie użytkowana przez polskich artylerzystów. Ponadto, zawierane porozumienie rozszerza zakres współpracy Huty Stalowa Wola i Hanwha Aerospace przy produkcji wyrzutni HOMAR-K, w tym dotyczących transferu technologii wyrzutni, jej dalszej polonizacji jak również obejmuje dostosowanie do wykorzystywania 122 mm niekierowanych pocisków rakietowych. Dodatkowo, porozumienie otwiera drogę do współpracy stron przy oferowaniu wyrzutni HOMAR-K na inne rynki wschodniej flanki NATO.

   Uroczystość odbyła się w obecności podsekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Marcina KULASKA, podsekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Pawła BEJDY, zastępcy Ministra DAPA Hyunki CHO i prezesa zarządu PGZ S.A. Krzysztofa TROFINIAKA.