Dynamiczny pokaz uzbrojenia oraz środków bojowych WORKS 11 oraz ZSP NIEWIADÓW

8 marca 2024

W czwartek 7 marca br. WORKS 11 Sp. z o.o. oraz ZSP NIEWIADÓW Sp. z o.o. będący wieloletnimi, renomowanymi dostawcami sprzętu wojskowego i uzbrojenia na rzecz obronności kraju, zorganizowały na poligonie Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce pokaz dynamiczny uzbrojenia oraz środków bojowych znajdujących się w portfolio tych firm.

   Dla licznie zgromadzonych przedstawicieli Sił Zbrojnych RP, przemysłu obronnego oraz mediów, zaprezentowano m.in.  najnowszą wersję wprowadzonego już do uzbrojenia naszych Sił Zbrojnych ultralekkiego moździerza ANTOS kal. 60.7 mm NATO, czeskiego producenta VTÚVM. Moździerz ten jest cennym środkiem wsparcia pododdziałów specjalnych i wojsk powietrznodesantowych. Oprócz tego zaprezentowany został także moździerz o zwiększonym zasięgu ANTOS LR kal. 60.7 mm NATO, wraz z dedykowaną  amunicją treningową i bojową.

   W ramach prezentacji czeskich produktów przeprowadzono strzelanie z granatników jednorazowych RPG-75M, RPG-75MP i RTG firmy Zeveta Ammunition A.S. Pokaz został uzupełniony o  strzelanie z granatnika RPG-7 z wykorzystaniem nowych typów amunicji. Kolejne produkty, które zostały zaprezentowane to: granatnik rewolwerowy MILKOR M32A1 kal. 40 mm używany przez wojsko, w tym Wojska Specjalne RP i służby mundurowe w ponad 67 krajach na całym świecie.

   Kolejnym uzbrojeniem, które zaprezentowano w ramach pokazu była nietoksyczna amunicja antyrykoszetowa amerykańskiej firmy ICC, która znajduje się na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP i jest dedykowana do działań operacyjnych w zamkniętych pomieszczeniach oraz środowisku, gdzie może wystąpić rykoszetowanie.

   Jako rezultat wieloletniego doświadczenia rusznikarskiego oraz wiedzy operatorów Wojsk Specjalnych WORKS 11 zaprezentował produkowane przez siebie karabinki Carbine by Hans 5.56×45 mm NATO oraz PCC 9×19 mm NATO. Ponadto można było zobaczyć flagowy produkt spółki tj. wielolufowy karabin maszynowy DILLON AERO M134D Minigun 7.62×51 mm NATO, który z powodzeniem został wprowadzony do uzbrojenia Wojskach Specjalnych i Lotnictwa Wojsk Lądowych.

   W trakcie pokazów nie zabrakło szerokiej gamy materiałów wybuchowych oraz ładunków kumulacyjnych, w tym: KŁD – kumulacyjny ładunek denny przeznaczony do prac saperskich, niszczenia sprzętu oraz neutralizacji przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, SŁK – saperski ładunek kierunkowy przeznaczony m.in. do neutralizacji amunicji, odstrzeliwania zapalników oraz niszczenia improwizowanych ładunków wybuchowych (IED). Zaprezentowano działanie, produkowanych przez fińską firmę Forcit Defence, materiałów wybuchowych oraz ładunków kumulacyjnych, w tym nowej generacji środków wykorzystywanych jako Counter Mobility i Anti-Access/Area Denial (A2/AD).