Unijna strategia dla przemysłu obronnego (EDIP)

5 marca 2024

We wtorek 5.03.2024 roku w Brukseli opublikowano unijną strategię dla przemysłu obronnego EDIP). Jednak wstępny budżet na lata 2025-2027 jest niewielki – zaledwie półtora miliarda EUR.

   Program Europejskiego Przemysłu Obronnego (EDIP) to nowa inicjatywa ustawodawcza, która będzie stanowić pomost od krótkoterminowych środków nadzwyczajnych, przyjętych w 2023 roku i kończących się w 2025 roku, do bardziej strukturalnego i długoterminowego podejścia do osiągnięcia gotowości przemysłu obronnego. Zapewni to „rozkręcenie” przemysłów zbrojeniowych krajów członkowskich, położenie nacisku na zakupy sprzętu wojskowego europejskich firm, na inwestycje oraz innowacje.

   Komisja Europejska zaproponowała, by do 2030 roku unijne państwa zrealizowały co najmniej 40 proc. zakupów uzbrojenia dzięki wspólnym zamówieniom. Chce też, by do końca 2030 roku połowa budżetów krajów członkowskich była przekazywana na zamówienia obronne w Unii i 60% do 2035 roku.

   Komisja stawia na częściową centralizację, co może wywoływać obawy wśród niektórych państw członkowskich. Bruksela już jednak stara się je rozwiać i zapewnia, że nie zamierza zastępować krajów w podejmowaniu decyzji obronnych i nie zamierza też ograniczać ich kompetencji

   By stworzyć europejski kompleks przemysłowo-obronny potrzebne będą pieniądze. Półtora miliarda euro to kropla w morzu potrzeb. Polska, Francja i Estonia wezwały Komisję do konkretnego i odpowiedniego finansowania. Trzy kraje zasugerowały, by wykorzystać doświadczenia po pandemii, kiedy to stworzono fundusz odbudowy finansowany z pożyczek zaciągniętych na rynkach finansowych.