Rok 2025 Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. kończą z poczuciem dobrze zdefiniowanego kierunku rozwoju, właściwych decyzji, a przede wszystkim wykonanej misji oraz pełnej gotowości do realizacji kolejnych kluczowych zadań dla obronności kraju. Biorąc pod uwagę nadal niewykorzystany w pełni potencjał produkcyjno-serwisowy Spółki, daje to wiele możliwości do dalszego rozwoju i zwiększenia mocy wytwórczych.
Rada Unii Europejskiej aktywowała tzw. klauzulę wyjścia dotyczącą 15 państw członkowskich, w tym Polski. Mechanizm ten umożliwia tymczasowe odstąpienie od standardowych zasad budżetowych UE w zakresie wydatków na obronę. Unijne reguły fiskalne ograniczają deficyt do 3 proc. PKB i dług do 60 proc. PKB, jednak uruchomienie klauzuli wyjścia pozwala odstąpić od zasad.
Z rozwiązania skorzysta m.in. Polska oraz 14 innych państw UE, które zyskają większą swobodę w zwiększaniu nakładów wojskowych.
Na posiedzeniu Prezydium Polskiej Izby Producentów na Rzecz Obronności Kraju w dniu 23-go stycznia 2026 roku podjęto uchwałę nr 5/XXXI/2026 o przyjęciu do Izby firmy Hart Tech Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi. Po wpłaceniu wpisowego w dniu 3.02.2026 roku firma Hart Tech Sp. z o.o.. stała się pełnoprawnym członkiem Izby.
Firma Nitro-Chem znana jest głównie z racji umów o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, do których eksportuje większość produkowanego trotylu. W kwietniu 2025 roku Nitro-Chem podpisał ze Stanami Zjednoczonym, konkretnie z amerykańską firmą Paramount Enterprises International, rekordowy kontrakt na dostawę 18 tysięcy ton trotylu o wartości 1,2 miliarda złotych. Umowa dotyczy dostaw w latach w latach 2027-2029.
Prezydent Karol NAWROCKI podpisał ustawę o utworzenie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Pieniądze z funduszu mają być przeznaczone na obronność, budowę schronów i nowe miejsca pracy w firmach działających w tych obszarach.
Chodzi o ustawę o szczególnych zasadach realizacji zadań związanych z inwestycją w zakresie bezpieczeństwa i obronności realizowaną w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.
W poniedziałek 2-go lutego 2026 roku przedstawiciele Polskiej Izby Producentów na Rzecz Obronności Kraju spotkali się z Podsekretarz stanu w KPRM Magdaleną SOBKOWIAK-CZARNECKĄ, Pełnomocnikiem rządu ds. programu SAFE.
Spotkanie poświęcone było przedstawieniu stanu realizacji pozyskiwania przez Polskę środków z programu SAFE na inwestycje w obronność, zaangażowaniu polskich firm zbrojeniowych w ten projekt oraz przedstawieniu strategii współpracy z Ukrainą w pozyskanie dla Polski nowoczesnych technologii.
W piątek, 9-go stycznia 2026 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zarządów SAAB oraz Polskiej Grupy Zbrojeniowej poświęcone omówieniu dotychczasowej współpracy PGZ i SAAB oraz możliwościom jej dalszego zacieśnienia. W spotkaniu wzięli udział m. in. Micael JOHANSSON – prezes i dyrektor generalny Saab oraz Adam LESZKIEWICZ – prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt ustawy przewidujący utworzenie Finansowego Instrumentu Zwiększenia Bezpieczeństwa SAFE jako wyodrębnionego instrumentu prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
Projekt ustawy przewiduje utworzenie Finansowego Instrumentu Zwiększenia Bezpieczeństwa SAFE jako wyodrębnionego instrumentu finansowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.