Wizyta wiceministra Bejdy w USA.

24 czerwca 2026

Pod koniec maja br. wiceminister obrony narodowej Paweł BEJDA przebywał z wizytą w Stanach Zjednoczonych, gdzie odbył szereg spotkań dotyczących współpracy obronnej, rozwoju zdolności wojskowych oraz realizowanych programów modernizacyjnych Sił Zbrojnych RP.

W trakcie wizyty wiceszef MON spotkał się z Michaelem DUFFEY’EM, Podsekretarzem Wojny ds. zakupów i utrzymania, Thomasem DI NANNO, Podsekretarzem Stanu ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego, a także z Mary Beth MORGAN, pełniącą obowiązki Dyrektora Agencji Współpracy Obronnej.

Rozmowy dotyczyły dalszego wzmacniania polsko-amerykańskiej współpracy obronnej, transferu technologii, rozwoju zdolności serwisowych oraz współdziałania w dziedzinie bezpieczeństwa w kontekście aktualnej sytuacji geopolitycznej. Spotkania były również okazją do omówienia realizowanych programów modernizacyjnych, a także mechanizmów finansowych wspierających rozwój potencjału obronnego Polski.

Kontynuując wizytę, wiceszef MON udał się do zakładów Boeing, gdzie spotkał się z Kathleen JOLIVETTE, wiceprezes koncernu i dyrektor zarządzającą ds. śmigłowców.  Spotkanie było okazją do zapoznania się z linią produkcyjną śmigłowców CH-47 Chinook, które należą do najważniejszych ciężkich śmigłowców transportowych wykorzystywanych m. in. przez siły zbrojne państw sojuszniczych.