Władzami Izby są:
Wyboru członków władz Izby, których Kadencja trwa pięć lat, dokonuje się spośród nieograniczonej liczby kandydatów. Tryb i zasady wyborów władz Izby określa ordynacja wyborcza przyjęta przez VIII Walne Zgromadzenie w drodze uchwały. Głosowanie w wyborach członków władz statutowych Izby odbywa się tajnie.
Działalność we władzach Izby, o ile Walne Zgromadzenie nie postanowi inaczej, opiera się na społecznej pracy ich członków. Rada Główna, w zależności od potrzeb, określa zasady oraz formy zwrotu kosztów poniesionych z tytułu uczestnictwa w pracach organów Izby przez ich członków.
Wygaśnięcie mandatu członka władz Izby następuje z chwilą:
W przypadku ustąpienia członka władz Izby w okresie trwania kadencji lub powstania wakatu z innego powodu, przysługuje prawo kooptacji z grona kandydatów przedstawionych przez członka Izby, który był reprezentowany we władzach Izby przez ustępującego przedstawiciela, jednakże liczba członków dokooptowanych nie może przekroczyć 1/2 liczby członków pochodzących z wyboru (nie dotyczy to Prezesa Izby). Stwierdzenie wygaśnięcia mandatu członka władz Izby następuje w formie uchwały.
Z ważnych przyczyn (w tym nie przestrzegania Regulaminu pracy władz Izby) w czasie trwania kadencji poszczególni członkowie Rady Głównej mogą być odwołani ze składu Rady na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia, a poszczególni członkowie Prezydium Izby ze składu Prezydium na podstawie uchwały Rady Głównej. Uchwały Walnego Zgromadzenia i Rady Głównej w tych sprawach podejmowane są zwykłą większością głosów.